W co grać na PC?
Data publikacji 1 kwietnia 2019
Każdy system ma swoje zalety, dzięki którym zjednuje sobie serca i portfele graczy – powszechność i ogromna ilość gier ekskluzywnych na PS4, Xboxowa usługa Game Pass i stabilne serwery, mobilność Switcha i jego dostęp do wysokiej jakości gier Nintendo. W co grać na PC? Jakie plusy ma granie na komputerze?
W co grać na PC?
Liczne odpowiedzi cisną się na usta. Darmowy multiplayer, tańsze gry (dodatkowo często przeceniane lub rozdawane wręcz za darmo), obsługa zarówno padów, jak i kombinacji myszka – klawiatura, dostęp do modów, niewyobrażalnie szeroka biblioteka gier z różnych epok rozwoju wirtualnej rozrywki. Ominie nas wprawdzie Mario czy God of War, wynagrodzi nam to jednak olbrzymia ilość gier, które nigdy nie opuściły komputerów osobistych. Są to najczęściej strategie, ale też MMO, erpegi, strzelanki, karcianki i tytuły właściwie wszystkich gatunków, tak stare, jak i nowe. Gry wyłącznie komputerowe zazwyczaj nie są intensywnie promowane ze względu na to, że nie ma kto tego robić. Steam nie bierze udziału w kampaniach promocyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę również na pecetowe wersje produkcji multiplatformowych. Jednym z powodów, wymienianym chyba najczęściej, jest większa wydajność, lepszy framerate oraz grafika.
Jakie są plusy grania na komputerze?
Jest jednak o wiele więcej bardzo ważnych plusów grania na komputerze. Chociażby wspomniana możliwość korzystania z myszki i klawiatury, co sprawia, że czynności takie jak na przykład celowanie czy mikrozarządzanie stają się nieskończenie prostsze i przyjemniejsze. Z platformowaniem już trochę gorzej, ale przecież zawsze możemy podłączyć pada. Pc posiada ogromny wybór padów różnych rodzajów oraz o różnych cenach, można też korzystać z pada do Xboxa.
Mody i fanowskie patche również są nieocenioną zaletą. Scena moddingowa niektórych gier jest niezwykle bogata, przykładem może być Skyrim, który posiada mody na praktycznie wszystko, co możemy sobie wymarzyć. Lepszy ekran ekwipunku? Proszę bardzo! Nowe przedmioty, misje i olbrzymie tereny do zwiedzania? Jasne! Poprawione bugi i przywrócenie wyciętej zawartości? Oczywiście! Ślub ze smokiem? Czemu nie!
Gry w polskiej wersji językowej
Polskie wersje językowe występują często wyłącznie w wersjach na komputery osobiste. Nie sposób przeoczyć tego, że gry są po prostu tańsze i posiadają darmowy multiplayer. Więc konkretnie w co grać na pc? Starsze gry niedostępne na konsolach obecnej generacji, strategie lub inne gatunki faworyzujące użytkowników myszki, gry posiadające rozwiniętą scenę modyfikacji, tytuły multiplayerowe, najnowsze graficzne perełki, o ile nasz sprzęt potrafi je uciągnąć. Odpowiedzi są tak liczne i różnorodne jak sama biblioteka gier. Jeśli tylko stać nas na dobry komputer, otwiera się przed nami świat nieskończonych możliwości i wirtualnego bogactwa. O tak, warto grać na komputerze osobistym.