Rak jądra – profilaktyka
Data publikacji 19 czerwca 2019
Nowotwór jądra pojawia się bardzo rzadko, bo jest to tylko ok. 1% wszystkich nowotworów złośliwych występujących u dorosłych mężczyzn.
Rak jądra rozwija się niezwykle szybko, dlatego tak ważna jest profilaktyka tej choroby! Jest to niezwykle częsta przypadłość młodych mężczyzn, ale na szczęście prawie w 100 procentach przypadkach całkowicie uleczalna. Jest tylko jeden warunek – trzeba go wykryć wcześnie. Wbrew przekonaniom, po wyleczeniu mężczyźni mogą mieć dzieci, mogą również być sprawni seksualnie.
Grupa osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania
Niestety nie są znane dokładne czynniki zachorowania na raka jądra. Osoby z grupy z podwyższonym ryzykiem zachorowania powinny częściej się badać i zwracać większą uwagę na swoje ciało. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się:
- biali mężczyźni – statystycznie chorują częściej niż czarnoskórzy;
- jeśli w okresie dziecięcym jądra nie zeszły w odpowiednim czasie do moszny;
- posiadany Zespół Klinefeltera (nowotwory pozagonadalne);
- zachorowanie w przeszłości na raka jądra (ryzyko kolejnego zachorowania wynosi 5%);
- występowanie nowotworu jądra w rodzinie;
Najczęstszymi odmianami nowotworu jąder są nasieniaki oraz nienasieniaki.
Objawy raka jądra nie są konkretne i widoczne na pierwszy rzut oka. Najczęściej jest to zmiana ciężkości moszny, pojawiające się bolesne oraz bezbolesne guzy na jądrach, całe lub część jądra może być bardzo albo częściowo powiększone. Oczywiście należy pamiętać, że nie każda zmiana w obrębie krocza jest zmianą nowotworową, niektóre z nich mogą być np. nagromadzeniem się płynu w mosznie i obrzękiem (wodniak).
Jedne guzy mogą zawierać w sobie hormony męskie i tym samym powodować obniżenie głosu, zwiększenie owłosienia, inne guzy natomiast powodują feminizację organizmu ze względu na zawartość hormonów żeńskich. Podwyższa się z tego powodu objętość gruczołów piersiowych oraz podwyższa głos.
Rak jądra – profilaktyka
W profilaktyce przeciwko zachorowaniu na nowotwór jądra bardzo ważne jest samobadanie. Pacjent powinien sam co jakiś czas sprawdzać, czy pojawiają się anomalie. Należy zwracać na ciężkość moszny, jak i przetaczać mosznę w palcach i szukać guzków czy zgrubień znajdujących się w jądrach. Guzy nowotworowe nie są jedynie guzami bolesnymi. Jeśli poczujesz guz, ale bezbolesny – powinieneś zgłosić się do lekarza. W dzisiejszych czasach mamy możliwość dzięki pobraniu krwi w specjalnych badaniach (markery nowotworowe) możemy wykryć raka nawet w bardzo wczesnym jego stadium.
Także jeśli wyczuwasz nawet najmniejsze zmiany w obrębie jąder, penisa – zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że nowotwór jąder jest uleczalny w wysokim stopniu, ale niestety równie szybko postępuje i daje przerzuty, które utrudniają wyleczenie pacjenta. Lekarz zbada pacjenta palpacyjnie, następnie zrobi USG.