Jak tworzyć muzykę w domu?
Data publikacji 20 kwietnia 2020Chcesz sprawdzić swoich sił w produkcji muzyki? Trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę ilość dostępnych artystów, podbicie szczytów list przebojów nie jest najprostszym zadaniem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dostęp do narzędzi pozwalających osiągnąć zadowalające rezultaty również się zmienił, ponieważ żeby kiedyś nagrać zwykłą piosenkę, trzeba było udać się do profesjonalnego studia nagrań. Jak wygląda efekt? Był co najmniej średni, nie mówiąc już o doskonałym brzmieniu, do którego było daleko.
Dziś czego potrzebujesz, by brzmieć dobrze? Wystarczy nawet tani domowy komputer lub prywatny laptop i mikrofon USB. Nie potrzebujesz zaawansowanej konsoli, wielu wzmacniaczy, equalizerów i innych elementów wyposażenia, by zaaranżować domowe studio, w którym jakość dźwięku będzie naprawdę dobra. Co w takich miejscach można realizować i jak wybrać odpowiedni model?
Najtańsza propozycja – lepiej odrzuć je z góry
W sieci znajdziesz mnóstwo produktów w zróżnicowanych cenach. Amatorzy zazwyczaj wychodzą z założenia, że nie potrzebują super jakości do pierwszych ćwiczeń, więc wybierają najtańszy sprzęt. Jest to jeden z największych błędów, które można popełnić w czasie zakupu takiego asortymentu jak mikrofon USB. Dlaczego? Otóż powód jest banalnie prosty! Nawet dobrze zaśpiewane lub zagrane elementy będą brzmieć po prostu brzydko, a mikrofon podkreśli te momenty, które wymagają poprawy. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę latencję, czyli opóźnienie. Im mikrofon USB jest tańszy, tym ryzyko takiego opóźnienia jest większe. Oczywiście wiele programów do rejestracji wokalu jest w stanie redukować te problematyczne aspekty, lecz do pewnych granic. Oprogramowanie tworzone jest w końcu z myślą o wyposażeniu ze średniej półki.
Średnia i wyższa półka
Czy to znaczy, że koniecznie musisz kupić najdroższy mikrofon USB, który dostępny jest w sklepie? Otóż nic bardziej mylnego. Wystarczy postawić na średnią półkę. Co to znaczy i ile kosztuje taka konstrukcja? Najtańsze produkty dostępne są w sklepach w granicy 100-150 złotych. Mikrofon ze średniej półki będzie zatem kosztować między 300-600 złotych. Mowa tutaj jednak o samym mikrofonie, ponieważ w ofertach dystrybutorów znajdziemy także oferty składające się z zestawów typu statyw, pop filtr itp.
Czy warto od razu inwestować w takie zestawy? O ile najmniejsze statywy biurkowe początkowo wystarczą, o tyle pop filtr jest niezwykle istotny, ponieważ będzie on tłumić powietrze, które wypuszczasz przy mocno akcentowanych kwestiach. Jeśli chcesz się przekonać o różnicy, wystarczy powiedzieć blisko mikrofonu zaakcentowane P.